WhatsApp sipariş hattı

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda sıkça sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz

Aşağıda cevabını bulamadığınız sorular için lütfen İletişim sayfasındaki formu kullanarak bizimle iletişime geçin.

Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?

İnternet sitemizden alışveriş yapabilmek için sistemimize üye olmanız gerekli değildir. Dilerseniz misafir üye olarak da siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Alışveriş sepeti nedir?

İnternet sitemize giriş yapıldıktan sonra seçerek almak istediğiniz ürünlerin toplu halde bulunduğu kişiye özel bir alandır. Siparişinizi vermeden önce sepetinizdekilere ekleme, çıkarma yapabilir, adetlerini değiştirebilirsiniz. Sepetiniz sistemden çıkmanız durumunda veya internet tarayıcınızı kapattığınızda dahi saklanır ve bir sonraki girişinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Aradığım ürüne en kolay nasıl ulaşabilirim?

1) Sitemizin içerisinde mevcut olan site içi arama motorumuzdan, aradığınız ürünün sadece birkaç harfini arama penceresine yazıp ‘Ara’ tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

2) Yada sol menü’den ilgilendiğiniz ana kategori ve alt kategoriler vasıtası ile aramış olduğunuz ürünü bulabilirsiniz.

Yaptığım alışverişlerde teslimat şekli nasıldır?

Oluşturmuş olduğunuz siparişleriniz 24 saat içerisinde kargoya teslim edilir. (Cumartesi-pazar ve resmi tatiller bu süreye dahil değildir.)  Teslimatlar sizin seçiminize göre MNG kargo ile yapılmaktadır. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

Alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerimi girmek zorunda mıyım?

Sayfamızdan Kredi Kartı (maaş-banka-debit kart) ile alışveriş yapabilirsiniz, bu sebeple sitemizden alışveriş yaparken kart bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. İnternet sitemizde yapacağınız her alışveriş %100 güvenlidir. 128 bit’lik SSL (Secure Socket Layer) güvenliği içerisinde kredi kartı numaranızı sizin dışınızda kimse görüntüleyemez, ulaşamaz. Kredi kartı numaranızı girdiğiniz anda numaranıza ait bilgiler şifrelenerek bankaya gönderilir. Firmamız dahil olmak üzere üçüncü şahıslar tarafından bilgilerinizin görüntülenmesi veya ulaşılması mümkün değildir. Kart bilgileriniz sadece siz ve banka arasındadır.

Sipariş elime ulaşmadı, ne yapmalıyım?

Mağaza siparişi kargoya verdiyse gecikme kargo firmasından kaynaklanmış olabilir. Kargo Takip linkini tıklayarak siparişinizin nerede olduğunu görebilirsiniz. Kargo ile iletişime geçememe durumda müşteri hizmetleri arkadaşlarımızla iletişime geçerseniz size yardımcı olunacak ve siparişiniz hakkında bilgilendirme yapılacaktır.